Рецептата за панагюрски тутманик е предавана от поколение на поколение. Различен от другите тутманици, вкусът му остава завинаги в съзнанието и на небцето ни.
Вкусен тутманик по Панагюрски – Рецепта
За Панагюрски тутамник са ни необходими :
- 800 гр. Брашно София Мел
- 1 кг. Сирене
- 160 гр. Масло
- 500 гр. Вода
- 1 с.л Оцет
- 1 с.л Олио
- 1 ч.л сол
- 20 мл. олио
Общо време на приготвяне: 180мин
- 80 мин. за подготвяне
- 40 мин. за изпичане.
- 60 мин. за изстиване .
Порции: 12 парчета
Начин на приготвяне:
Пресяваме брашното в удобен съд , най-добре в тавичка, след което правим кладенче и прибавяме супената лъжица олио и оцет. В един мерителен съд измерваме 500 гр. вода , като е препоръчително водичката да бъде хладка, към водата прибавяме чаената лъжица сол и разбъркваме добре. Почваме да прибавяме постепенно водата към брашното като през това време разбъркваме. След смесването на водата с брашното започваме да месим хубаво. Вашето тесто е готово , едва когато се получи ето така.
След като вече сте омесили тестото за тутманика го разделяме на 18-19 топчета и ги намазваме отгоре с олио , за да не направят коричка.
През това време разтапяме маслото на слаб котлон , за да не загори и прибавяме 20 мл. олио към маслото. Също така е хубаво да си приготвим и сиренето.
След като вече сме си подготвили необходимите продукти потапяме едно от топчетата в разгрятото масло и започваме да разточваме топчетата , хубаво е топчето да се разточи максимално повече, защото от това зависи дали ще имате вкусен тутамник.
Лично аз преценявам дали е разточено хубаво топчето по това дали пасва на размерите на тавата. Вече сме разточили топчето и слагаме една с.л от разгрятото масло , след което слагаме от сиренето и завиваме . Повтаряме тези стъпки докато не свършат топчетата. Когато вашият панагюрски тутманик е вече оформен го поливаме отгоре с остатъка от маслото.
Предварително загряваме фурната на 200 градуса и слагаме вкусния тутманик да се пече. Проследяваме кога тутманика ще се зачерви и намаляваме фурната на 160-170 градуса, горе долу след 20 минути трябва да намалим градусите.
След като намалим градусите завиваме тутманика с готварска хартия и оставяме да се пече за още 20 минути. Когато извадите тутманика от фурната го поръсваме с водичка и го завиваме с една голяма кърпа, за да иде до нивата . И ето вече Панагюрския тутманик вече е сервиран на вашата трапеза.
Колко ви беше полезна тази публикация
Кликнете върху звезда, за да я оцените!
Рейтинг 4.7 / 5. Брой гласове: 6
Засега няма гласове! Бъдете първият, който ще оцени тази публикация.